NEWS  DZIAŁALNOŚĆ  SEANSE  OBSERWACJE  ANDRZEJ OWCZAREK  JAN HEWELIUSZ  JAK DOJECHAĆ?  GALERIA  PLANETARIA  STRONY WWW

 

DZIAŁALNOŚĆ

Planetarium w Potarzycy działa od 1993 r. Wyposażone jest w aparaturę projekcyjną wykonaną na zajęciach Szkolnego Koła Miłośników Astronomii. Wpisano je w rejestr polskich placówek astronomicznych przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz w rejestr światowych placówek astronomicznych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Nasze planetarium to jedyna tego typu pomoc dydaktyczna działająca w gimnazjum w Polsce. Wykorzystywane jest przez nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski w nauczaniu astronomii, fizyki i geografii (W roku szkolnym planetarium odwiedza ok. 3500 uczniów). Oprócz seansów astronomicznych planetarium organizuje również obserwacje ciekawych obiektów i zjawisk astronomicznych. Współpracuje z licznymi placówkami astronomicznymi w kraju i za granicą, między innymi z Europejską Kosmiczną Agencją Informacyjną Teleskopu Hubble'a w Garching koło Monachium.

Planetarium w Potarzycy zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o Wszechświecie. Główną formą działalności planetarium są projekcje astronomiczne. Prezentowany podczas seansu wygląd gwiaździstego nieba wywołuje na każdym widzu niezapomniane wrażenia. Błyszczące punkty ciał niebieskich, rozrzucone wśród czerni nocnego nieba, to jeden z najpiękniejszych obrazów ofiarowanych nam przez przyrodę. Zastanawiamy się wtedy, jak wielki jest Wszechświat w którym żyjemy, czy kiedyś powstał, czy kiedyś zginie, czy jest nieskończony i wieczny. Obserwując gwiaździste niebo uświadamiamy sobie, że i my należymy do świata gwiazd, jesteśmy jego cząstką, a życie każdego człowieka jest tylko ułamkiem sekundy – w porównaniu z wiekiem Wszechświata.

Planetarium w Potarzycy stało się placówką potrzebną, odwiedzaną przez uczniów szkół podstawowych i średnich oraz osoby dorosłe, które często po raz pierwszy w życiu mają okazję uczestniczyć w seansie i przeżyć tak bliski kontakt z Wszechświatem. Ciała niebieskie wyświetlone pod kopułą planetarium, można dostrzec przy bezchmurnym niebie podczas nocnych obserwacji astronomicznych za pomocą lunety. W pogodny dzień można też zobaczyć zjawiska w fotosferze Słońca używając helioskopu, a także jego widmo z liniami Fraunhofera przy użyciu spektroskopu.

FOTO: Tak wyglądała pierwsza kopuła projekcyjna (o średnicy 5 metrów dla 30 widzów) Wykonana została z 36 klinów wyciętych z cienkiej płyty pilśniowej. W 2006 roku zastąpiła ją kopuła z tworzywa sztucznego

FOTO: Projektor posiada 24 obiektywy projekcyjne, wyświetlające 24 fragmenty północnej i południowej półkuli nieba. Dodatkowe rzutniki pozwalają wyświetlić kometę, drogę mleczną, równik niebieski, ekliptykę, znaki zodiaku, południk zerowy, jasne planety oraz Słońce i Księżyc .

FOTO: 24 fragmenty nieba, które posłużyły do wykonania klisz projekcyjnych. Mapy opracował Zbigniew Solarz.

FOTO: Układ projekcyjny zaprojektowany przez Andrzeja Owczarka

ZOBACZ BUDOWĘ KOPUŁY >>>>

______________________________________________________________________________
www.planetariumwpotarzycy.prv.pl
Kontakt: opiekun - Elżbieta Owczarek, tel. 508 945 405
Adres: Planetarium w Potarzycy, ul. Wyzwolenia 65, Potarzyca, 63-200 Jarocin

Opracowanie strony: Piotr Owczarek / Zdjęcia: Piotr Owczarek, Izabella Wiśniewska-Owczarek
e-m@il