NEWS  DZIAŁALNOŚĆ  SEANSE  OBSERWACJE  ANDRZEJ OWCZAREK  JAN HEWELIUSZ  JAK DOJECHAĆ?  GALERIA  PLANETARIA  STRONY WWW

 

Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

Zamiar skonstruowania "sztucznego nieba" jest prawie tak stary jak sama astronomia. Już w X wieku p.n.e. budowano pierwsze globusy nieba, a w III wieku p.n.e. Archimedes zbudował, napędzane wodą urządzenie do demonstrowania ruchu gwiazd i planet. Od czasów Kopernika do początku XX wieku budowano wiele różnych urządzeń służących do demonstrowania ruchu planet. Urządzenia te: planetaria, planetolabia, stellaria, telluria, lunaria itp., były urządzeniami czysto mechanicznymi i w porównaniu ze współczesnymi planetariami bardzo prymitywnymi.

Pierwsze współczesne planetarium wyprodukowały zakłady Zeissa w latach 1919-1924. Konstruktorem był pracownik firmy Zeiss, niemiecki inżynier, prof. dr Walter Bauersfeld. Jego pomysł, polegający na umieszczeniu szeregu projektorów na powierzchni ruchomej kuli i rzutowaniu obrazów gwiazd i planet na kulisty ekran, jest powszechnie stosowany do dzisiaj.


Projektory firmy ZEISS: muzealny model z 1923 roku i współczesny - Universarium

Chociaż zasadniczo przez planetarium rozumiemy planetarium stałe (stacjonarne), to od kilkunastu lat na świecie coraz liczniej pojawiają się planetaria przenośne (mobilne), organizujące pokazy nieba w specjalnym rozkładanym namiocie, przyjmującym po nadmuchaniu kształt półsferycznej kopuły imitującej nieboskłon. Jakość tych pokazów zazwyczaj nie dorównuje jakości seansów prezentowanych w planetariach stacjonarnych.

na podstawie: Wikipedia, Planetarium.pl

_______________________________________

zobacz też stronę projektu:

______________________________________________________________________________
www.planetariumwpotarzycy.prv.pl
Kontakt: opiekun - Elżbieta Owczarek, tel. 508 945 405
Adres: Planetarium w Potarzycy, ul. Wyzwolenia 65, Potarzyca, 63-200 Jarocin

Opracowanie strony: Piotr Owczarek / Zdjęcia: Piotr Owczarek, Izabella Wiśniewska-Owczarek
e-m@il